23. oktoober 2024
Uudised

Juubelifestival tõi valgus- ja kosmoseelamuste keskele kohtuma tuhandeid inimesi

Siis kui päike loojus taas, täitus Valguse festivali ala igast suunast kokku voolanud inimestega – seda nii festivali avapäeval, 30. septembril Tartu lennujaama ja Eesti lennuakadeemia juures kui ka Valguse festivali kümnenda juubeli viimasel vaatusel Nõos 5. oktoobril.


Teadust ja kunsti ühendaval Valguse festivalil „Kohtumine“ otsiti ühist keelt kunsti, teaduse ja tehnoloogia vahel nii heli, valguse kui ka tantsulavastuste kaudu. Festival pakkus erinevaid valguslahendusi ja hetki ning nagu festivali pealkirigi märkis – sel aastal toimus palju erinevaid kohtumisi. Kohtusid naabervallad Nõo ja Kambja – varasemalt ainult Nõo valla erinevates kohtades toimunud festival laienes Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi sündmusena Kambja valla territooriumile, et tõhustada valdade vahelist koostööd ja tutvustada naabervalla festivali ning kogukondi omavahel.


„Sel aastal kaasasime festivali korraldusse ka noori vabatahtlikke, kellest ühel oli näiteks võimalus Valguse festivali raames teostada kooli kohustuslikku kogukonnapraktikat,“ tutvustas Valguse festivali peakorraldaja Ingrid Hamer.
Noori kaasati ka Tõraveres, kus TÜ Tartu observatoorium ja ESERO Eesti korraldasid festivalinädala keskel karjääripäevasid „Karjääriredel viib kosmosesse“. “Toredaid kohtumisi jagus sinnagi, sest üldhariduskoolide 9.–12. klasside õpilasi oli osalemas üle Eesti ning kõik tundsid huvi milliseid karjäärivõimalusi leidub loodus- ja täppisteaduste alal. Tõravere oli Valguse festivali sündmuspaigana märgiline ka seepoolest, et seal toimus kümme aastat tagasi esimene Valguse festival,“ rääkis Hamer.


Tehnoloogialahenduste tutvustamisega tegeles festivali avapäeval ka Eesti lennuakadeemia, kus külastajad osalesid registreerimise alusel torni-, lennuki- ja kopterisimulaatori sessioonidel. Samal ajal sai lennuakadeemia fuajees helimaastikel rännata vaba impro vokaalansambliga ViiiP³ ja jälgida tantsijate Külli Roosna ja Kenneth Flaki tantsu helide taustal.


Valguse festival pakkus kohtumisi välismaiste esinejatega Prantsusmaalt, Taanist ja Norrast ning valguskunstnikega Lätist. Taani Ollerupi spordiakadeemia tudengid Emilie van der Graaf ja Dyveke Tved viibisid lausa kaks nädalat Nõos ning treenisid tantsuklubi Triiniks ning Just tantsukooli tantsijaid, et luua minilavastus “Kaugusesse“. Idee korraldada observatooriumis etendusi, pani taanlasi koheselt mõtlema universumile, kuidas väljendada tantsu kaudu planeete, tähti, pimedat tühjust, gravitatsiooni puudumist ja tundmatu uurimist. Nii said vaatajad tantsu kaudu osa kosmosest ning Saturni ja Marsi külastamisest. Lavastust etendati kahel korral Tartu observatooriumis.


Lisaks Tartu lennujaama juurde Those Guys Lightingi, Story Hubi ja Taavi Tulevi koostöös loodud heli- ja valgusinstallatsioonile ning 16Volti lasersõule ja reivile olid populaarsed atraktsioonid tänavusel Valguse festivalil veel tornid. Kogu sündmuse aja oli pikk järjekord nii Tartu lennujaamas lennujuhtimise torni kui ka festivali finaalpäeval Nõo kiriku torni. Nõos sai enne torni pääsemist ka hinge paitada Lauri Väinmaa kirikukontserdiga. Väinmaa tõi publikuni Urmas Sisaski loomingu, mis keskendus just universumile, kus kogu Valguse festivali looming ringles. „Kõik festivali tegevused olid tänavusele piiride avardamisele ja uutele teadmistele pühendatud temaatikaga lähedalt või kaudselt kokku põimitud,“ sõnas festivali peakorraldaja Ingrid Hamer.


Viimasel hetkel pakkus kavasse end Tartu lennujaamas asuv raadiomuuseum, kuhu toimusid kahel päeval ekskursioonid. Neid vedas eest raadiomuuseumi asutaja Airet Võõpsu. Mitmesajast külastajast oli nii mõnigi pärast kaasahaaravat nostalgiarännakut valmis liituma lennujaamas tegutseva raadioringiga.


Valguse festivali finaal koos vabaõhu-tantsulavastusega „Õhus“ toimus Nõos, kus loodus, kaugused ja kõrgused tantsijate Külli Roosna, Kenneth Flaki ning Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi koreograafia magistriõppe tudengite plaanidele väljakutseid esitasid. Nii lennutati end bussijaama juures, selle katusel ning edasi mööda teed kiriku ette, kuhu publik kaasa rändas. Etendusi Nõos tegid ka Ahhaa teadusteater ja Prantsusmaalt pärit tsirkuseartist Sylvain Oulala. Lisaks said lapsed akrobaatikat teha ja nii Tartu lennujaamas kui ka Nõos meisterdada helkivaid mardikaid.


Nõos oli kogu ürituse aja avatud spetsiaalselt festivaliks loodud Karulombi matkarada, kus jalutati sadade küünaldega rajal, mis kujutas lõpmatuse kaheksat. Matkarajal sai maitsta pannkooke ja teed, mängida lauamänge, nunnutada merisigu ja jänkusid ning osaleda töötubades. Karulombi matkarada tõi kohale tõelisi nautijaid, kes võtsid ka pikemaid hetki peatumiseks, lõkete nautimiseks ning koos pere- ja sõpradega ajaveetmiseks. Viimased matkalised tulid rajalt lauluga tagasi.


Oli imeline aeg. Aitäh kõigile, kes tulid ja olid!


Valguse festivali toetasid Nõo vald, Kambja vald, SA Tartu 2024, Cramo, Yes Reklaam, Tartu Lennujaam, Eesti Lennuakadeemia ja TÜ Tartu Observatoorium.

Jaga uudist: